# CPAG2222-5R1MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPAG2222-5R1MC
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpag2222-5r1mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpag2222-5r1mc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 76A
- **Current Rating (Amps):** 42 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.4mOhm Max
- **Height:** 0.906" (23.00mm)
- **Inductance:** 5.1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.866" L x 0.866" W (22.00mm x 22.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** ±20%