# CP310-MPSA42-CT20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP310-MPSA42-CT20
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp310-mpsa42-ct20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp310-mpsa42-ct20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 40 @ 30mA, 10V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** Die
- **Transistor Type:** NPN
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 500mV @ 2mA, 20mA
- **Voltage:** 300 V