# CP2500DC54-PEZ-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP2500DC54-PEZ-F
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp2500dc54-pez-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp2500dc54-pez-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Current:** 46.3A
- **Efficiency:** 92%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -5°C ~ 45°C
- **Power (Watts):** 2500W
- **Size:** 13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)