# CP210-2N4416A-CT20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP210-2N4416A-CT20
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - JFETs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp210-2n4416a-ct20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp210-2n4416a-ct20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 mA @ 20 V
- **Current Drain (Id):** 15 mA
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 35 V
- **FET Type:** N-Channel
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 4pF @ 15V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** Die
- **Voltage:** 35 V