# CP206-2N4393-CT20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP206-2N4393-CT20
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - JFETs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp206-2n4393-ct20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp206-2n4393-ct20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 mA @ 20 V
- **Current Drain (Id):** 50 mA
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 400 mV
- **FET Type:** N-Channel
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 14pF @ 20V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1.8 W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Supplier Device Package:** Die
- **Voltage:** 40 V