# CP20.241-R2-C1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP20.241-R2-C1
- **Manufacturer:** PULS, LP
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp20-241-r2-c1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp20-241-r2-c1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, EAC
- **Current:** 20A
- **DC Voltage:** 110V
- **Efficiency:** 93.8%
- **Features:** Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
- **Input Type:** AC or DC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 480W
- **Size:** 5.00" L x 1.89" W x 4.88" H (127.0mm x 48.0mm x 124.0mm)
- **Voltage:** 500 V