# CP10.241-M1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP10.241-M1
- **Manufacturer:** PULS, LP
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp10-241-m1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp10-241-m1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 100 ~ 240 VAC
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** EAC, IEC, UL
- **Current:** 10A
- **DC Voltage:** 110V
- **Efficiency:** 95.2%
- **Features:** Adjustable Output, IP20, PFC
- **Input Type:** AC or DC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 240W
- **Size:** 4.61" L x 1.54" W x 4.88" H (117.0mm x 39.0mm x 124.0mm)
- **Standard Number:** 60601
- **Voltage:** 500 V