# CP00071R500JE14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP00071R500JE14
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp00071r500je14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp00071r500je14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 1.5 Ω
- **Size:** 1.378" L x 0.394" W (35.00mm x 10.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%