# CP000712K00KE663
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP000712K00KE663
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp000712k00ke663
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp000712k00ke663#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 225°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 12 kΩ
- **Size:** 1.378" L x 0.394" W (35.00mm x 10.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%