# CP0005R3300KB143
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CP0005R3300KB143
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cp0005r3300kb143
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cp0005r3300kb143#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 330 mΩ
- **Size:** 0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±600ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%