Part Number: CON292003-2-G Manufacturer: Linx Technologies Inc. Category: Coaxial Connectors (RF) Subcategory: Coaxial Connector (RF) Assemblies Product URL: https://distyparts.com/product/con292003-2-g RFQ URL: https://distyparts.com/product/con292003-2-g#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/28/57/5128575-343-CON292003-2-G-ND.jpg Summary: CON292003-2-G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Linx Technologies Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CON292003-2-G is a coaxial connector (rf) assemblies from Linx Technologies Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Center Contact Material: Beryllium Copper Connector Style: 2.92mm Connector Type: Jack, Female Socket Contact Termination: Solder Fastening Type: Threaded Frequency: 40 GHz Housing Color: Gold Impedance: 50Ohm Mounting Type: Board Edge, End Launch; Panel Mount Number of Ports: 1 Shield Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/linx-technologies-inc Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/coaxial-connectors-rf/coaxial-connector-rf-assemblies Canonical URL: https://distyparts.com/product/con292003-2-g