# COG-T177MXHA-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** COG-T177MXHA-02
- **Manufacturer:** Varitronix
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cog-t177mxha-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cog-t177mxha-02#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/94/11269413-153-1143-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 1.77" (44.96mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 128 x 160
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel
- **Viewing Area:** 28.03mm W x 35.04mm H