# COG-C144MVGI-03F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** COG-C144MVGI-03F
- **Manufacturer:** Varitronix
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cog-c144mvgi-03f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cog-c144mvgi-03f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/94/11269411-153-1147-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 1.44" (36.57mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** CSTN - Color Super-Twisted Nematic
- **Dot Pixels:** 128 x 128
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Serial
- **Viewing Area:** 28.10mm W x 28.20mm H