# CO2016-12.000-1.8-50-EXT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CO2016-12.000-1.8-50-EXT-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/co2016-12-000-1-8-50-ext-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/co2016-12-000-1-8-50-ext-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2.5mA
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V