# CO1100-8.000-EXT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CO1100-8.000-EXT
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/co1100-8-000-ext
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/co1100-8-000-ext#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 50mA
- **Frequency:** 8 MHz
- **Frequency Stability:** 卤100ppm
- **Height:** 0.234" (5.95mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V