# CNC5L1X7R1H225K160AE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CNC5L1X7R1H225K160AE
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cnc5l1x7r1h225k160ae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cnc5l1x7r1h225k160ae#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/18/445-181651-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 2.2 碌F
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.075" (1.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V