# CN1210K20G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CN1210K20G
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cn1210k20g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cn1210k20g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/74/495-7474-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400 A
- **Energy:** 1.9J
- **Maximum AC Volts:** 20 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 36.3 V
- **Varistor Voltage (Min):** 29.7 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 33 V