# CMX1211X132B-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMX1211X132B-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmx1211x132b-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmx1211x132b-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 11A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.748" (19.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 1.3 mH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 1.240" L x 0.984" W (31.50mm x 25.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V