# CMT-8503-90-SMT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMT-8503-90-SMT-TR
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Audio Products
- **Subcategory:** Alarms, Buzzers, and Sirens
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmt-8503-90-smt-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmt-8503-90-smt-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 90mA
- **Driver Circuitry:** Transducer, Externally Driven
- **Frequency:** 3.1kHz
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Input Type:** Zero-Peak Signal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Port Location:** Side
- **Size:** 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
- **Sound Pressure Level (SPL):** 90dB @ 3.6V, 10cm
- **Technology:** Magnetic
- **Termination:** Solder Pads
- **Voltage:** 3.6 V
- **Voltage Range:** 2.5 ~ 4.5V