# CMT-03502/17425002030Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMT-03502/17425002030Z
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmt-03502-17425002030z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmt-03502-17425002030z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 40mOhm
- **Height (Max):** 1.299" (33.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Size:** 1.299" L x 0.866" W (33.00mm x 22.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V