# CMT-01202
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMT-01202
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmt-01202
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmt-01202#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 150mOhm
- **Inductance @ Frequency:** 2 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Voltage Rating:** 250V