# CMT-01102/17423002010Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMT-01102/17423002010Z
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmt-01102-17423002010z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmt-01102-17423002010z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 250mOhm
- **Height (Max):** 1.102" (28.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Size:** 1.102" L x 0.492" W (28.00mm x 12.50mm)
- **Voltage Rating:** 250V