# CMSZ5250B TR PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMSZ5250B TR PBFREE
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmsz5250b-tr-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmsz5250b-tr-pbfree#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 15 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 25 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power:** 275 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-323
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA