# CMSH5-200HV TR13 PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMSH5-200HV TR13 PBFREE
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmsh5-200hv-tr13-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmsh5-200hv-tr13-pbfree#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -60°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SMC
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 900 mV @ 5 A