# CMR08F303JODP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR08F303JODP
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr08f303jodp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr08f303jodp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.03 µF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.890" (22.60mm)
- **Lead Spacing:** 1.051" (26.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.441" L x 0.350" W (36.60mm x 8.90mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V