# CMR07F912JPDP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR07F912JPDP
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f912jpdp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f912jpdp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 9100 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.882" (22.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.425" (10.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.791" L x 0.331" W (20.10mm x 8.40mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V