# CMR07F822GODP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR07F822GODP
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f822godp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f822godp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 8200 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.882" (22.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.425" (10.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.791" L x 0.319" W (20.10mm x 8.10mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V