# CMR07F512FODP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR07F512FODP
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f512fodp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f512fodp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5100 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.858" (21.80mm)
- **Lead Spacing:** 0.425" (10.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.780" L x 0.280" W (19.80mm x 7.10mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 500 V