# CMR07F183GPDM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR07F183GPDM
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f183gpdm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f183gpdm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.018 µF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.909" (23.10mm)
- **Lead Spacing:** 0.425" (10.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V