# CMR07F163JODP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR07F163JODP
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f163jodp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f163jodp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.016 µF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.902" (22.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.425" (10.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V