# CMR07F133GPDM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR07F133GPDM
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f133gpdm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr07f133gpdm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.013 µF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.890" (22.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.425" (10.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.811" L x 0.370" W (20.60mm x 9.40mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V