# CMR06F431GPDM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR06F431GPDM
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr06f431gpdm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr06f431gpdm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 430 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.350" (8.90mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V