# CMR06F392FODR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR06F392FODR
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr06f392fodr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr06f392fodr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.559" (14.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.350" (8.90mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 500 V