# CMR05F301JODM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR05F301JODM
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr05f301jodm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr05f301jodm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 300 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.390" (9.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.224" (5.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V