# CMR05F241GODM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR05F241GODM
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr05f241godm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr05f241godm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 240 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.382" (9.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.224" (5.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V