# CMR05F181GODP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR05F181GODP
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr05f181godp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr05f181godp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 180 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.370" (9.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.224" (5.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V