# CMR04F910FPDP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR04F910FPDP
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr04f910fpdp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr04f910fpdp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 91 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.350" (8.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.150" (3.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 500 V