# CMR04F241FPDM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR04F241FPDM
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr04f241fpdm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr04f241fpdm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 240 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.382" (9.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.150" (3.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 500 V