# CMR04C4R5DPDP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR04C4R5DPDP
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr04c4r5dpdp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr04c4r5dpdp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 4.5 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.331" (8.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.150" (3.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** ±0.5pF
- **Voltage:** 500 V