# CMR03F910GOAP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMR03F910GOAP
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmr03f910goap
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmr03f910goap#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 91 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.118" (3.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 100 V