# CMPX335K27AL465B-51X27.5X17.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMPX335K27AL465B-51X27.5X17.5
- **Manufacturer:** Trigon Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmpx335k27al465b-51x27-5x17-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmpx335k27al465b-51x27-5x17-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.102" (28.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.831" (46.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 2.008" L x 0.689" W (51.00mm x 17.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 275V