# CMPX334K301L225B-26.5X17X8.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMPX334K301L225B-26.5X17X8.5
- **Manufacturer:** Trigon Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmpx334k301l225b-26-5x17x8-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmpx334k301l225b-26-5x17x8-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 300V