# CMPX334K27AL150B-18X15.5X9.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMPX334K27AL150B-18X15.5X9.5
- **Manufacturer:** Trigon Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmpx334k27al150b-18x15-5x9-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmpx334k27al150b-18x15-5x9-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 275V