# CMPX275K27AL315B-37X28.5X18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMPX275K27AL315B-37X28.5X18
- **Manufacturer:** Trigon Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmpx275k27al315b-37x28-5x18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmpx275k27al315b-37x28-5x18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 2.7 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.142" (29.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.240" (31.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.457" L x 0.709" W (37.00mm x 18.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 275V