# CMPX125K301L315B-37X24X13.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMPX125K301L315B-37X24X13.5
- **Manufacturer:** Trigon Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmpx125k301l315b-37x24x13-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmpx125k301l315b-37x24x13-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.965" (24.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.240" (31.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 1.457" L x 0.531" W (37.00mm x 13.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 300V