# CMPX105K27AL225B-26.5X21.5X12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMPX105K27AL225B-26.5X21.5X12
- **Manufacturer:** Trigon Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmpx105k27al225b-26-5x21-5x12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmpx105k27al225b-26-5x21-5x12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.866" (22.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 275V