# CMP250PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMP250PS24
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmp250ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmp250ps24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Current:** 10.4 A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 250W
- **Size:** 7.50" L x 4.00" W x 1.57" H (190.6mm x 101.6mm x 39.9mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV