# CMP-R100-5.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMP-R100-5.0
- **Manufacturer:** Isabellenhuette
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmp-r100-5-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmp-r100-5-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%