# CMM1118-QT-0G0T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMM1118-QT-0G0T
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmm1118-qt-0g0t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmm1118-qt-0g0t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 110mA
- **Frequency:** 11GHz ~ 20GHz
- **Gain:** 20dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **P1dB:** 14dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** 16-QFN (3x3)
- **Voltage:** 5V ~ 7V