# CMLZDA6V2 TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMLZDA6V2 TR
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmlzda6v2-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmlzda6v2-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 1 Pair Common Anode
- **Current:** 3 µA @ 4 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 10 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power:** 250 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-563
- **Tolerance:** ±6.45%
- **Voltage:** 6.2 V